event burgee venue burgee

Harken 2014 Grand Prix Series Event 6

Hayling Island Sailing Club

Results as of 16:20 on September 28, 2014

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 65, Scoring system: Appendix A
Rank PrizeGroup SailNumber HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st   2305 Dan VENABLES Paddy KEECH Sutton / Queen Mary 1.0 1.0 (5.0) 1.0 1.0 1.0 10.0 5.0
2nd   2223 Rowan EDWARDS Daniel BLIGHT Pwllheli SC / Port Dinorwic SC 4.0 6.0 2.0 3.0 1.0 (13.0) 29.0 16.0
3rd   1754 Ollie ALDRIDGE Nathaniel GORDON Parkstone YC 4.0 3.0 (16.0) 3.0 3.0 4.0 33.0 17.0
4th   1967 Crispin BEAUMONT Tom DARLING Bartley / Hisc 2.0 1.0 6.0 (7.0) 7.0 4.0 27.0 20.0
5th   2224 Matt CURRELL Emma HATTERSLEY Parkstone YC / Poole YC 1.0 2.0 4.0 6.0 12.0 (66.0 BFD) 91.0 25.0
6th Junior 2230 Huw EDWARDS Josh DAWSON Pwllheli SC 13.0 2.0 3.0 5.0 (16.0) 2.0 41.0 25.0
7th F 2235 Phoebe CONNELLAN Sophie OTTER Middle Nene Sc / Hollowell S C / Grafham 3.0 (14.0) 8.0 7.0 2.0 5.0 39.0 25.0
8th   1702 Jess HAMMETT John MATHER HISC / Papercourt / Wimbledon Park (66.0 DNC) 10.0 1.0 8.0 6.0 1.0 92.0 26.0
9th   25 James GRUMMETT Daniel BUDDEN Burwain SC / Leigh & Lowton SC 6.0 6.0 (66.0 BFD) 1.0 8.0 6.0 93.0 27.0
10th   22 Ed CONNELLAN Matthew RHODES Middle Nene SC (20.0) 7.0 12.0 5.0 4.0 2.0 50.0 30.0
11th Junior 2304 Nick ROBINS Samuel GRADE HISC 9.0 8.0 7.0 2.0 4.0 (10.0) 40.0 30.0
12th   2225 Elliott WELLS Jake Todd Hisc 7.0 7.0 7.0 (13.0) 6.0 3.0 43.0 30.0
13th F 11 Mimi EL-KHAZINDAR Emma LOVERIDGE RLymYC / Ltsc / RLymYC 6.0 5.0 5.0 6.0 9.0 (10.0) 41.0 31.0
14th   1972 Joshua BELBEN Murray HAMPSHIRE Stokes Bay SC 7.0 11.0 (15.0) 9.0 3.0 3.0 48.0 33.0
15th F 2217 Lauren MILES Charlie DARLING HISC / ESC / HISC (14.0) 4.0 3.0 10.0 10.0 7.0 48.0 34.0
16th   2046 Gus DIXON Lawrence LOGAN Royal Harwich YC / Notts County SC (24.0) 16.0 9.0 4.0 5.0 11.0 69.0 45.0
17th   2018 Luke ROBERTSON Izzie BERKLEY RTYC / Durleigh (15.0) 9.0 2.0 15.0 11.0 9.0 61.0 46.0
18th   2173 Lindsay JOHNSTONE Fraser KITSON JONES LARGS / Largs SC 10.0 5.0 8.0 11.0 (24.0) 12.0 70.0 46.0
19th   1908 Felix CROWTHER James COOK Hisc / Hayling Island Sc (16.0) 13.0 11.0 4.0 5.0 14.0 63.0 47.0
20th Junior 1960 Patrick CROGHAN Nancy SCOTT Queen Mary SC / Island Barn Reservoir SC 2.0 12.0 (66.0 BFD) 2.0 10.0 24.0 116.0 50.0
21st   2120 Rebecca LEWIS Will WARD Draycote Water SC / HISC (18.0) 3.0 12.0 17.0 11.0 7.0 68.0 50.0
22nd F 2325 Anna PRESCOTT Eve TOWNSEND Hayling Island SC / Hayling Island / Ems (17.0) 15.0 10.0 12.0 8.0 5.0 67.0 50.0
23rd Junior 2234 James EALES Henry COLLINGS Rlym / HISC / LTSC 11.0 8.0 9.0 9.0 (14.0) 13.0 64.0 50.0
24th F 2111 Courtney BILBROUGH Hatty WARD Hisc / Hayling Island Sailing Club 11.0 4.0 11.0 14.0 (21.0) 11.0 72.0 51.0
25th Junior 1112 James HAMMETT Ben TODD Hisc/papercourt / Hayling Island Sailing 8.0 12.0 14.0 (18.0) 9.0 8.0 69.0 51.0
26th Junior 2123 Jessie Main Dominic LEWIS Warsash / Bosham 15.0 (18.0) 1.0 13.0 17.0 6.0 70.0 52.0
27th   346 Paris THOMAS Jacob HUTCHINGS Paignton / Roadford 10.0 10.0 14.0 (25.0) 15.0 8.0 82.0 57.0
28th   1867 Jamie SMITH Jamie JOBSON HISC / RTYC 8.0 (19.0) 4.0 10.0 18.0 19.0 78.0 59.0
29th Junior 543 Bobby HEWITT Harvey MARTIN Leigh and Lowton SC / Ogston SC 13.0 20.0 (66.0 BFD) 11.0 2.0 16.0 128.0 62.0
30th Junior 2292 Edward NORBURY Charlie HUTCHINGS Warsash SC 16.0 18.0 10.0 (24.0) 7.0 14.0 89.0 65.0
31st   2222 Alex JOESBURY Tom JOESBURY Pwllheli / Leigh&lowton / Pwlllheli / Le 5.0 (66.0 BFD) 22.0 8.0 17.0 15.0 133.0 67.0
32nd F 1779 Hannah BRISTOW Emily COVELL Leigh and Lowton / HISC 3.0 14.0 17.0 18.0 16.0 (20.0) 88.0 68.0
33rd   2040 Jane FURNESS Fin BOON Draycote Water 12.0 11.0 15.0 (23.0) 15.0 15.0 91.0 68.0
34th   1221 Tom JOHNSON Flynn DAVIES Blackwater SC / Burnham SC 9.0 20.0 16.0 (26.0) 13.0 12.0 96.0 70.0
35th   2242 Andrew KILBURN Hugh WARD Notts County Sailing Club / Hisc 5.0 13.0 19.0 19.0 19.0 (21.0) 96.0 75.0
36th   1895 Stirling TAYLOR Chay TAYLOR Burnham SC 19.0 16.0 6.0 15.0 (23.0) 20.0 99.0 76.0
37th Junior 373 Arthur BROWN Dan PATTEN Royal Burnham / RHS / Royal Hospital Sch 12.0 19.0 17.0 (28.0) 20.0 9.0 105.0 77.0
38th F 2221 Signe mathilde NORBORG Orla MITCHELL RLymYC / HISC 21.0 15.0 13.0 17.0 (25.0) 17.0 108.0 83.0
39th   2172 Lewis MARR Aaron MURRAY Largs SC / Loch Earn SC 14.0 17.0 21.0 16.0 18.0 (23.0) 109.0 86.0
40th F 1509 Phoebe WARREN Lucy HARRIS Emsworth SC / QMSC (22.0) 21.0 13.0 14.0 21.0 18.0 109.0 87.0
41st F 158 Emma BARNETT Eve GADD RTYC 18.0 14.0 DPI5 25.0 22.0 13.0 (27.0) 119.0 92.0
42nd Junior 771 Rosie WILLIAMSON Josh BECK Bowmoor 17.0 22.0 23.0 20.0 14.0 (26.0) 122.0 96.0
43rd Junior F 2016 Bella FELLOWS Ella METHVEN Plymouth Youth S (27.0) 17.0 26.0 16.0 22.0 17.0 125.0 98.0
44th   873 Tom WALKER Billy VENNIS-OZANNE WWSC 21.0 23.0 (24.0) 20.0 19.0 16.0 123.0 99.0
45th   2099 Henry SALMON David BRAND HISC 25.0 (66.0 BFD) 20.0 22.0 12.0 24.0 169.0 103.0
46th Junior 1971 Daniel LEWIS Elliott MARSHALL Draycote Water (28.0) 25.0 18.0 23.0 20.0 19.0 133.0 105.0
47th Junior F 1041 Aimee O'BRIEN Jess JARMAN Warsash SC 22.0 22.0 19.0 21.0 (27.0) 22.0 133.0 106.0
48th   843 Cameron WEBBER Tom SULLY Hill Head Sc / Thornbury Sc / Thornbury 19.0 24.0 (27.0) 19.0 26.0 22.0 137.0 110.0
49th Junior 777 George TARDREW Freddie SIMES BVSC (30.0) 21.0 18.0 29.0 25.0 18.0 141.0 111.0
50th   2076 Megan O'BRIEN Calum HEALEY Warsash SC / Sutton SC 27.0 27.0 (28.0) 12.0 23.0 25.0 142.0 114.0
51st F 2231 Poppy GILKS Buzz GILKS Queen Mary SC (66.0 OCS) 23.0 27.0 21.0 22.0 21.0 180.0 114.0
52nd F 1196 Carys RANDERIA Caitlin JONES Grafham Water SC and Hayling Island SC 23.0 25.0 22.0 (30.0) 24.0 26.0 150.0 120.0
53rd Junior F 1510 Ellie WALTON Alicia CAMPBELL-BOTTOMS Draycote Water SC / HISC 23.0 24.0 (30.0) 24.0 27.0 29.0 157.0 127.0
54th   2124 William BIRCHALL Benjamin WAHA HISC / Queen Mary's SC (66.0 DNC) 28.0 20.0 26.0 30.0 25.0 195.0 129.0
55th   403 Lewis BROWN Gregory BROWN Calshot SC / Ltsc 26.0 28.0 25.0 (32.0) 28.0 23.0 162.0 130.0
56th Junior 900 Hannah STOWE Zak MORTON Rutland SC (32.0) 26.0 23.0 31.0 26.0 28.0 166.0 134.0
57th   1153 Jack BUTTERS Sam JAMES Parkstone YC 24.0 26.0 26.0 27.0 32.0 (66.0 DNC) 201.0 135.0
58th Junior 1286 Piers NICHOLLS Joshua BONIFACE Hayling Island SC 29.0 27.0 29.0 27.0 29.0 (66.0 BFD) 207.0 141.0
59th   1818 Dan DISCOMBE Oscar WRIGHT BEWL / HISC 28.0 30.0 (31.0) 28.0 29.0 28.0 174.0 143.0
60th   1114 Josh Haynes Dominic COTTERILL Trent Valley SC / Bowmoor Sc 31.0 29.0 24.0 (33.0) 30.0 30.0 177.0 144.0
61st Junior 938 William RHODES Hannah RHODES Rutland SC 25.0 (66.0 BFD) 32.0 29.0 31.0 30.0 213.0 147.0
62nd   325 Hannah ROBERTS James GUINAN PDSC 20.0 (66.0 BFD) 21.0 66.0 DNC 31.0 27.0 231.0 165.0
63rd F 1233 Phoebe Wood Ella CUDMORE Chew Valley Lake Sailing Club 26.0 (66.0 BFD) 66.0 BFD 25.0 28.0 29.0 240.0 174.0
64th Junior 2023 Hamish TAYLOR Rory ROSE Clyde CruisingC / Aberdeen & Stonehaven (66.0 DNC) 66.0 DNC 66.0 DNC 66.0 DNC 66.0 DNC 66.0 DNC 396.0 330.0
64th   1959 Max ODELL Lewis BOWEN HISC / Npton / Northampton (66.0 DNC) 66.0 DNC 66.0 DNC 66.0 DNC 66.0 DNC 66.0 DNC 396.0 330.0

http://www.hisc.co.uk/


[email protected]

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com