Skip to the content

Committee Appointments

Listed below are the Officers most recent committee appointments across the whole range of HISC Committees and Representatives.

Club Officers

Commodore: Andy Partington
Vice Commodore Sailing: Graham Williamson
Vice Commodore House: Emma Toman

Rear Commodores:
Rear Commodore Finance: Mike Massey
Rear Commodore Racing: Ian Swann
Rear Commodore Cruising: Guy McBride
Rear Commodores Youth: Vacancy

Membership Chairman: Rob Cruickshank
Trustees: Mike Baker, Tim Hancock and Rod Carr

Committee Appointments 2019/20

Below are the most recent committee appointments across the whole range of HISC Committees and Representatives.

General Committee

Commodore - Andy Partington 
Vice Commodore Sailing - Graham Williamson 
Vice Commodore House - Emma Toman
Trustees - Mike Baker, Tim Hancock & Rod Carr
Rear Commodore Finance - Mike Massey
Chair of Membership Committee - Rob Cruickshank
Elected Members - Catherine Massey, Helen Everest, Kristine Page-Wood
Co-opt - Robert Hack, Nick Peters
Invited - General Manager - Edwina Acason

Sailing Committee

Vice Commodore Sailing - Graham Williamson  
Rear Commodore Racing - Ian Swann
Rear Commodore Cruising - Guy McBride
Rear Commodore Youth - Vacancy
Elected Members - Tom Hewitson
Co-opt - Ian Fiddaman (Safety), Simon Benson & Charlie Bradshaw
Invited - Marine Manager - Henry Message

House Committee

Vice Commodore House - Emma Toman
Elected Members - Daniella Masters, Charlie Bradshaw
Non-elected Members - Colin Henry & Jo Thomas
Invited - Events Manager - Emma Backshell
Co-opt -  Anna Wells & Jonny Bucknell

Strategy Committee

Commodore - Andy Partington
Rear Commodore Finance - Mike Massey
Members - Graham Williamson, Emma Toman, Helen Everest & Rod Carr 

Membership Committee

Chair of Membership Committee - Rob Cruickshank
Non-elected Members - Rachel Maunder, Sarah Smith, Mark Allerston, Paul Cook & Rachel Edwards
Invited - Membership Secretary - Liz Murray

Club Racing Committee

Rear Commodore Racing - Ian Swann
Chair of the Class Captains - TBA
Non-elected members - Nick Rawlings, Paul Childs, Jake Elsbury & Adrian King
Invited - Sailing Secretary - Leah Brooks
Invited - Marine Manager - Henry Message 

Cruising Committee

Rear Commodore Cruising - Guy McBride
Non-elected members - Richard Curties, Justin Jones, Mike Tong, Tony Button & david Dodgson 
Co-opt - Fred Mundle
Invited - Henry Message 

Youth Committee

Rear Commodore Youth - Vacancy
Non-elected Members - Rebecca Allison, Craig Thompson, Rachel Dobrijevic & Christine Harper
Non-elected Members Youth - TBA
Co-opt - Amanda Simpson, Katie Peters and Rebecca Tuttle

Finance Sub Group

Rear Commodore Finance - Mike Massey
Commodore - Nick Peters
Vice Commodore Sailing - Andy Partington
Vice Commodore House - David Spensley - Corfield
General Manager - Edwina Acason
Book keeper - Cathy Harris-Liston

Chichester Harbour Representatives - TBA

Local RNLI Representative - Catherine Massey

Child Protection Officer - Edwina Acason

Guardian of the Rules - TBA

Life Honorary Members

Sir Ben Ainslie, Michael Atkin, Mike Baker, Ian Barker, Marie Bishop, Barry Blaydes, Richard Brett, Norah Bright, Richard Burley, Rod Carr, Valerie Catchpole, Irina Cook, Judy Covell, Paul Covell, Mark Covell, Frank Dunster, Peter Glasby, Simon Hiscocks, Iris Long, Pam Marrs, Michael McIntyre, Gerald New, Roger Palmer, Iain Percy, Shirley Robertson, Patrick Veal, Ian Walker.